Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?

O krmivu

Úvod O krmivu
Objemná a koncentrovaná krmiva

Krmiva používaná pro výživu koní rozdělujeme podle koncentrace živin a energie na krmiva jadrná a objemná a podle způsobu získávání na statková a průmyslová. Do jadrných krmiv zahrnujeme zrniny z obilovin, luštěnin a olejnin. V poměru ke svému objemu obsahují hodně živin a mají tedy vysokou krmnou hodnotu. Jadrná krmiva průmyslová zahrnují zbytky a vedlejší produkty potravinářského průmyslu. Objemná krmiva jsou méně koncentrovaná a zahrnují krmiva čerstvá, sušená a konzervovaná.


a) jadrná krmiva statková

Oves
Energetická hodnota - SEk: střední - 12,1 MJ/kg
Obsah bílkovin - NL: nízký - 116 g/kg
Obsah vlákniny: střední - 10,4 % 
Obsah vápníku – Ca: nízký - 1,0 g/kg
Obsah využitelného fosforu - P: střední 1,1 g/kg

Oves je nejtradičnější a pravděpodobně stále nejrozšířenější jadrné krmivo pro koně. Oves má vyšší obsah vlákniny než většina ostatních jadrných krmiv (10 – 12 % oproti 2 – 5 % u ostatních obilovin) avšak nižší hladinu stravitelné energie. Oves má poměrně vysoký obsah tuku (4,5 – 5,5 % ). Pro koně je oves snadno stravitelný a má dobrý dietetický účinek. Plevy ovsa obsahují alkaloid avenin, glykosid koniferin a další látky působící mírně dráždivě na nervový systém, což může dělat z ovsa krmivo nevhodné pro určité typy koní. 
Běžná praxe je zkrmování ovsa mačkaného. Mačkaný oves je vhodný zejména pro hříbata, staré koně, koně kteří mají potíže s trávením a pro intenzivně sportovně zatěžované koně. Mačkáním se zvyšuje stravitelnost, avšak déle než 24 hodin namačkaný oves rychle ztrácí obsah živin a energie. Namačkaný oves také rychle žlukne. Z tohoto důvodu není vhodné používat oves namačkaný do zásoby.Výhodnou ovsa je malá náchylnost k plísňovým infekcím. 


Kukuřice
Energetická hodnota - SEk: vysoká - 13,3 MJ/kg
Obsah bílkovin - NL: velmi nízký - 91 g/kg
Obsah vlákniny: velmi nízký - 2,6 % 
Obsah vápníku – Ca: velmi nízký - 0,3 g/kg
Obsah využitelného fosforu - P: nízký - 0,3 g/kg

Kukuřice je energeticky bohaté, chutné jadrné krmivo. Je obvykle méně chutná než oves, ale je přijímaná raději než ostatní jadrná krmiva. Pro lepší stravitelnost je vhodné zkrmovat ji ve formě šrotu nebo drcenou. Kukuřice má vysokou energetickou hodnotu ale velmi nízký obsah vlákniny a dusíkatých bílkovin, nízké je zastoupení esenciální aminokyseliny lysinu. Bílkoviny mají nízké množství nepostradatelných mastných kyselin. Při stejné objemové hmotnosti poskytuje kukuřice zhruba 2x více energie než oves. Při zkrmování velmi vysokých dávek kukuřice může docházet k okyselení obsahu zadního úseku tlustého střeva a to z důvodu vysoké produkce volných mastných kyselin a kyseliny mléčné. Prakticky však nebyl při zkrmování vysokých dávek kukuřice pozorován vyšší výskyt střevních onemocnění v porovnání s koňmi, v jejichž krmné dávce kukuřice zastoupena nebyla. Nevýhodou kukuřice je její poměrně velká náchylnost k plísňovým infekcím.

Ječmen
Energetická hodnota - SEk: vysoká – 12,6 MJ/kg
Obsah bílkovin - NL: nízký – 92,5 g/kg
Obsah vlákniny: nízký – 4,0 % 
Obsah vápníku – Ca: velmi nízký – 0,7 g/kg
Obsah využitelného fosforu - P: střední – 1,1 g/kg

Ječmen má poměrně vysokou biologickou hodnotu. Je obvykle koni hůře přijímán než oves a kukuřice a z tohoto důvodu není obvykle zkrmován samotný, ale ve směsích. Na ječmen je třeba koně postupně navykat. Při jeho jednorázových vysokých dávkách je nebezpečí vzniku trávicích poruch (kolik). Zrno ječmene je tvrdé a z tohoto důvodu se podává šrotovaný případně vařený. Mezi nevýhody ječmene patří nízký obsah esenciálních aminokyselin, zvláště lysinu, a nízký obsah vlákniny.

Pšenice
Energetická hodnota - SEk: vysoká – 12,9 MJ/kg
Obsah bílkovin - NL: nízký - 113 g/kg
Obsah vlákniny: velmi nízký – 2,4 % 
Obsah vápníku – Ca: velmi nízký – 0,6 g/kg
Obsah využitelného fosforu - P: střední – 2,8 g/kg

Pšenice má velmi vysokou energetickou hodnotu avšak nízký obsah vlákniny, což může představovat určité riziko zdravotních poruch jako průjmů a kolik. Pšenice má srovnatelnou energetickou hodnotu než kukuřice, na stejný objem poskytne pšenice 2,5x vyšší dávku energie než oves. Pšenice má výrazně nepříznivý poměr Ca:P, což může způsobovat minerální imbalance a není proto vhodné zkrmovat pšenici hříbatům a mladým koním v tréninku. Pšenice se také nedoporučuje zkrmovat nervózním a vysoce temperamentním koním. Na druhou stranu obsahuje pšeničná bílkovina vysoké procento větvených aminokyselin (leucinu, valinu a isoleucinu), které podporují syntézu bílkovin a snižují odbourávání svalstva v důsledku poranění a přetrénování. Pšenice je i dobrým zdrojem vitamínu E. Naopak nízký je obsah vitamínů skupiny B. Do krmné dávky je vhodná v množství max. do 10 % celkové krmné dávky. 

Žito 
Energetická hodnota - SEk: vysoká – 12,9 MJ/kg
Obsah bílkovin - NL: nízký – 110 g/kg
Obsah vlákniny: velmi nízký - 2 % 
Obsah vápníku – Ca: velmi nízký – 0,7 g/kg
Obsah využitelného fosforu - P: střední – 1,5 g/kg

Žito má podobný obsah energie a vlákniny jako kukuřice, ale zrna žita jsou malá a tvrdá a mají malou chutnost, proto se ke krmení příliš nehodí. Při jeho zkrmování se mohou vyskytnout dermatózy nebo zažívací poruchy. Žito má nízký obsah esenciálních aminokyselin a vitamínů skupiny B. Pokud je žito zkrmováno, mělo by být vždy kombinováno s jiným jadrným krmivem a jeho množství by nemělo přesahovat 1/3 z celkové dávky jádra.


Bob koňský
Energetická hodnota - SEk: střední -12,1 MJ/kg
Obsah bílkovin - NL: velmi vysoký - 262 g/kg
Obsah vlákniny: střední - 7,5 % 
Obsah vápníku – Ca: nízký – 1,3 g/kg
Obsah využitelného fosforu - P: nízký – 1,3 g/kg

Bob je vhodným bílkovinným krmivem. Obsah dusíkatých látek je 26 – 28 %, příznivý je i obsah lysinu. Šrotováním semen bobu se zvyšuje jeho stravitelnost. Je to vhodné krmivo pro těžce pracující koně ke zvýšení dusíkaté bilance. Doporučuje se přidávat do směsí v maximálním množství do 10 % nebo do 0,5 kg. Vysoké dávky působí nadýmavě a obstipačně. 

Krmný hrách
Energetická hodnota - SEk: střední - 132 MJ/kg
Obsah bílkovin - NL: vysoký – 208 g/kg
Obsah vlákniny: střední - 6 % 
Obsah vápníku – Ca: nízký - 1,2 g/kg
Obsah využitelného fosforu - P: nízký - 1,3 g/kg

Krmný hrách má vyšší biologickou hodnotu bílkovin než bob. Do krmných dávek se zařazuje v množství do 10 %. Vysoké dávky působí obstipačně a nadýmavě. Tradičně je používán spíše do krmných dávek chladnokrevných koní. 

Sója
Energetická hodnota - SEk: velmi vysoká – 16,8 MJ/kg
Obsah bílkovin - NL: velmi vysoký – 371 g/kg
Obsah vlákniny: nízký - 5,4 % 
Obsah vápníku – Ca: střední – 2,5 g/kg
Obsah využitelného fosforu - P: střední 1,1 g/kg

Sója je kvalitní krmivo s vysokým obsahem biologicky hodnotných bílkovin (37 %) a tuku (12 – 20 %). Biologická hodnota bílkovin je vysoká. Obsah lysinu je nejvyšší ze všech rostlinných krmiv. Tepelně neopracované syrové sojové boby však obsahují některé inhibiční látky a antinutriční látky. Nejvýznamnější z nich je inhibitor enzymu trypsinu, který negativně ovlivňuje stravitelnost proteinů a často zasahuje i pankreatickou sekreci. Jeho vlivem může také docházet k poškozování kloubní chrupavky. Proto je nevhodné zkrmovat neupravenou sóju mladým rostoucím koním. Další nevýhodou sóji je její velká náchylnost k plísním.

Lněné semeno
Energetická hodnota - SEk: velmi vysoká – 19,1 MJ/kg
Obsah bílkovin - NL: velmi vysoký - 225 g/kg
Obsah vlákniny: nízký – 6,4 % 
Obsah vápníku – Ca: střední – 2,5 g/kg
Obsah využitelného fosforu - P: střední – 2 g/kg

Náš typ: UKÁZAT V E-SHOPU

Lněné semeno se zkrmuje pro své příznivé dietetické vlastnosti, vysokou stravitelnost a vysokou energetickou hodnotu. Má výrazné dietetické a laxativní účinky a to především díky vysokému obsahu rozpustných mukózních látek. Lněné semeno obsahuje 30 – 40 % tuku, více než polovinu tvoří omega-3 mastné kyseliny. Obsah bílkovin je 22 - 27 %. Bílkoviny jsou velmi dobře stravitelné, lněné semínko má však pouze nízký obsah esenciální aminokyseliny lysinu.
Lněné semeno obsahuje také některé nežádoucí látky. Jsou to kyanogenní glykosidy (nejznámější je linamarin) a enzymy, které umožňují těmto glykosidům uvolňovat kyanovodík. V neporušeném semínku jsou tyto glykosidy a enzymy odděleny a nemůže proto dojít k chemické reakci a uvolnění kyanovodíku. Ke kontaktu glykosidů s enzymy a tím pádem k uvolnění kyanovodíku dochází při mechanickém nebo fyzikálním porušení zrna – při drcení nebo šrotování semen, působením ledových krystalků při promrznutí, ale i např. i při sušení. Uvolněný kyanovodík je absorbován v trávicím traktu. Absorbovaný kyanovodík negativně ovlivňuje tkáňové dýchání, zabraňuje uvolňování kyslíku z krve a negativně ovlivňuje i další biochemické pochody. Nejvíce jsou postiženy centrální nervová soustava a srdce. Při vysoké dávce kyanovodíku může dojít i k náhlému úhynu zvířete. Při běžných dávkách lněného semínka však takováto otrava není reálná. 
Glykosidické enzymy jsou ničeny vysokou teplotou, a proto je před podávání nutné tepelné ošetření – povaření. Enzym lináza který uvolňuje z glykosidů kyanovodík je varem zničen. Varem se rovněž uvolňují hlenové látky, které mají příznivé účinky na střevní stěny. 
Lněné semínko je vhodné podávat především koním v intenzivním tréninku, klisnám před porodem a v laktaci - příznivě působí na sekreci mléka, koním vyčerpaným a oslabeným. Často je lněné semeno součástí tzv. „mash“, krmiva připraveného povařením mačkaného ovsa, pšeničných otrub, lněného semene a kuchyňské soli.
Lněné semínko je vhodné zkrmovat v množství 50 – 150 g (hmotnost semínka v syrovém stavu). Pro jeho velkou schopnost vázat vodu, není vhodné lněné semínko zkrmovat suché. Na jeho zkrmování je nutné koně postupně navykat. Při větším zastoupení v krmné dávce má lněné semínko projímavý účinek. 


b) jadrná krmiva průmyslová

Cukrovarské řízky 
Energetická hodnota - SEk: střední – 9,9 MJ/kg
Obsah bílkovin - NL: nízký – 89 g/kg
Obsah vlákniny: vysoký – 18,6 % 
Obsah vápníku – Ca: střední – 8,4 g/kg
Obsah využitelného fosforu - P: velmi nízký -0,3 g/kg

Cukrovarské řízky (řepné pelety) jsou vhodným energetickým krmivem. Mají vysoký obsah pro koně velmi dobře stravitelné vlákniny. Obsahují relativně vysoké množství vápníku, ale jsou chudé na fosfor a vitamíny skupiny B. Řepné pelety jsou vhodné jako částečná náhrada jadrného krmiva. Do krmné dávky se zařazují v množství do 2 kg. 
Řepné pelety jsou silně bobtnavé a proto je nutné je před podáváním namočit. Pokud by byly podávány suché, hrozilo by jejich nadměrné nabobtnání v žaludku koně a jeho dilatace až ruptura. 
Náš typ: UKÁZAT V E-SHOPU

Pšeničné otruby
Energetická hodnota - SEk: střední – 12,2 MJ/kg
Obsah bílkovin - NL: střední - 172 g/kg
Obsah vlákniny: střední - 9 % 
Obsah vápníku – Ca: nízký – 1,2 g/kg
Obsah využitelného fosforu - P: vysoký – 3,8 g/kg
Poměr Ca : P – 1 : 3,2

Otruby jsou vedlejším produktem mlýnského zpracování zrna pšenice. Pšeničné otruby jsou tvořeny zbytky zrna, klíčky, slupkami a semennými obaly. Mají velmi nízkou objemovou hmotnost – cca 0,25 kg/l. To je zhruba poloviční hodnota než u ovsa a čtvrtinová než u kukuřice. Pšeničné otruby mají poměrně vysokou energetickou hodnotu – srovnatelnou s ovsem, vysoký obsah kyseliny listové, niacinu (vitamínu B3), vitamínu B1 a B6. Nevýhodou pšeničných otrub je nevyhovující poměr vápníku a fosforu, kdy obsah fosforu je více jak 3x vyšší než obsah vápníku. Při jejich vyšším zastoupení v krmné dávce (více jak 2 kg – tj. objemově více jak cca 8 l) je proto třeba upravovat minerální rovnováhu krmné dávky přídavkem vhodného zdroje vápníku nebo vhodného minerálního doplňku s vyrovnaným poměrem těchto minerálů.
Koňmi jsou pšeničné otruby obvykle velmi dobře přijímány a mohou sloužit i pro zchutnění krmné dávky. Pšeničné otruby jsou velmi vhodným krmivem pro březí a laktující klisny, pro koně v rekonvalescenci a pro koně ve špatné kondici. Společně s lněným semínkem se používají i do tzv. „mashů“. 


Sladový květ
Energetická hodnota - SEk: střední - 11,6 MJ/kg
Obsah bílkovin - NL: velmi vysoký – 263 g/kg
Obsah vlákniny: střední -11,9 % 
Obsah vápníku – Ca: nízký 2,2 –g/kg
Obsah využitelného fosforu - P: střední 2,2 g/kg

Sladový květ jsou usušené klíčky sladovnického ječmene. Sladový květ představuje bílkovinné krmivo s příznivými dietetickými účinky. Obsah bílkovin je poměrně vysoký, v průměru se pohybuje se okolo 26 %, příznivé je i vysoké zastoupení esenciální aminokyseliny lyzinu. Poměrně vysoký je i obsah tuku, který obvykle dosahuje 13 %. Sladový květ obsahuje vitaminy A, B1, B2, B6, kyselinu pantotenovou, nikotinovou, nikotinamid, biotin, inositol, kyselinu listovou, vitamíny C, D a E. Přítomny jsou i proteolytické a amylolytické enzymy. Významné je množství fosforu, draslíku a mědi.
Sladový květ je vhodné zařadit do krmné dávky koní v množství 0,5 kg až max. 3 kg denně. Vhodné je jeho zkrmování koním nemocným a koním v rekonvalescenci. Sladový květ je vhodné krmit i klisnám v laktaci. Pro jeho hygroskopické vlastnosti je vhodné zkrmovat sladový květ zvlhčený.
Náš typ: UKÁZAT V E-SHOPU

Melasa řepná
Energetická hodnota - SEk: vysoká – 13,6 MJ/kg
Obsah bílkovin - NL: nízký - 109 g/kg
Obsah vápníku – Ca: nízký – 1,6 g/kg
Obsah využitelného fosforu - P: velmi nízký – 0,1 g/kg

Melasa je tmavohnědý produkt sirupovité konzistence, který zbývá po výrobě cukru. Je bohatá na cukr, ale poměrně těžko stravitelná. Tradičně obsahuje kolem 50 % cukru, v současné době se zavedením nových technologií v cukrovarech obsah cukru v melase klesá a může dosahovat pouze 8 – 10 %. Melasa má nízký obsah dusíkatých látek, minerálních látek i vitamínů. Používá se především pro zchutňování krmných dávek nemocných nebo těžko krmitelných koní. Tekutá melasa se snadno se kazí a proto je třeba dbát na její pečlivé skladování. Na trhu jsou k dispozici tzv. melasová krmiva, což je melasa smíchaná s některým z nasávacích materiálů - nejčastěji s pšeničnými otrubami nebo krmnou moukou. 
Náš typ: UKÁZAT V E-SHOPU

c) objemná krmiva

Seno 

Luční seno průměrné
Energetická hodnota - SEk: nízká - 7,78 MJ/kg
Obsah bílkovin - NL: nízký - 88 g/kg
Obsah vlákniny: vysoký - 27 % 
Obsah vápníku – Ca: vysoký - 5,4 g/kg
Obsah fosforu - P: střední – 2,4 g/kg

Vojtěškové seno
Energetická hodnota - SEk: nízká – 7,92 MJ/kg
Obsah bílkovin - NL: střední – 148 g/kg
Obsah vlákniny: vysoký – 25,7 % 
Obsah vápníku – Ca: velmi vysoký – 13 g/kg
Obsah využitelného fosforu - P: nízký – 2,2 g/kg
Poměr Ca : P – 6 : 1

Vojtěškové úsušky granulované
Energetická hodnota - SEk: nízká – 8,8 MJ/kg
Obsah bílkovin - NL: střední – 164 g/kg
Obsah vlákniny: vysoký – 25,7 % 
Obsah vápníku – Ca: velmi vysoký – 14,1 g/kg
Obsah využitelného fosforu - P: nízký – 2,2 g/kg
Poměr Ca : P – 6,4 : 1
Náš typ: UKÁZAT V E-SHOPU


Seno tvoří základní část krmné dávky. Jakost sena závisí na botanickém složení, kvalitě půdy, na době sklizně, na vývojové fázi sklízených rostlin, na způsobu sušení a skladování. V kvalitním koňském senu by měly být zastoupeny jak trávy, tak i určitý podíl motýlokvětých rostlin (jetele). Mezi pro koně nejvhodnější trávy patří bojínek luční, kostřava luční, jílek anglický, lipnice, pýr obecný, psineček, psárka luční atd. Naopak nevhodné jsou metlice, zblochany, rákos a smilka. Motýlokvěté rostliny jako vojtěška, jetel, vikev a vičenec mají vysokou výživnou hodnotu. 
Nejvhodnější doba sklizně je na počátku květu trav. Pozdější kosení dá sice větší výnos, ale kvalita sena prudce klesá. 
Seno je vhodné ke zkrmování až 6 týdnů po sklizni. Do té doby probíhají v senu biologické procesy, které mohou způsobovat koliky, těžké zdravotní poruchy až úhyn. 
Luční seno obsahuje 3 – 10 % dusíkatých látek, minerální látky vápník, fosfor, z vitamínů především karoteny a vitamíny skupiny B a vitamín E.
Vojtěškové seno obsahuje 10 – 15 % dusíkatých látek, má vysoký obsah vápníku, ale naopak nízký obsah fosforu. Poměr těchto dvou kostních minerálů je ve vojtěškovém senu cca 6 : 1. Přitom celková krmná dávka by měla obsahovat vápník a fosfor v poměru 3 : 1 až 1 : 1. Optimální poměr pro rostoucí koně je cca 2,5 : 1. Studie ukázaly, že poměr Ca : P vyšší než 6 : 1, který se v krmné dávce vyskytuje po delší období, má za následek sníženou hustotu kostí. Opatrně by proto vojtěškové nebo jetelové seno mělo být zkrmováno především hříbatům a mladým koním v růstu. U těchto kategorií koní může při vysokých dávkách způsobovat příliš rychlý růst, minerální imbalance a následně poruchy růstu a degenerativní onemocnění pohybového aparátu. I dospělým koním není vhodné vojtěškové a jetelové seno zkrmovat ho samotné, ale míchat ho se senem lučním.


Krmná sláma a plevy

Sláma z ozimého ječmene
Energetická hodnota - SEk: velmi nízká – 5,13 MJ/kg
Obsah bílkovin - NL: velmi nízký 34 g/kg
Obsah vlákniny: velmi vysoký - 40,4 % 
Obsah vápníku – Ca: nízký - 2,5 g/kg
Obsah fosforu - P: velmi nízký – 0,7 g/kg

Ke krmení koní je vhodná sláma jařin, která je stravitelnější než sláma ozimů. Vhodná pro zkrmování je sláma ovesná a ječná. Opatrně a v omezených dávkách lze také zkrmovat slámu luskovin. Zkrmovat lze pouze slámu čistou nezaprášenou a nezaplísněnou. Slámu podobně jako seno nelze používat ke zkrmování bezprostředně po sklizni. Slámou a plevami se nemají krmit koně ve velkém pracovním zatížení, březí a kojící klisny, hříbata a mladí koně. Koním bez nebo jen s lehkou zátěží lze rovněž zkrmovat ovesné a pšeničné plevy.

Zelená píce
Energetická hodnota - SEk: velmi nízká – 3,2 MJ/kg
Obsah bílkovin - NL: nízký – 46,8 g/kg
Obsah vlákniny: nízký – 0,5 % 

Hodnota zeleného krmení závisí na botanickém složení, tj. zastoupení jednotlivých rostlin. Výživná hodnota se mění se stářím rostlin, rozdílná je také v jednotlivých částech rostliny. V listech je vyšší obsah vody a lehce stravitelných živin než ve stéble, kde je zastoupeno více ligninu a celulózy. Je-li porost intenzivně hnojen dusíkatými hnojivy, zvýší se obsah bílkovin, ale zároveň dochází k poklesu obsahu minerálních látek. Při nadměrném krmení zelenou pící se ve zvýšené míře tvoří plyny a mohou se objevit lehčí koliky. U těžce pracujících koní se nedoporučuje zkrmovat velké množství zelené píce jednak pro přetížení trávicího ústrojí, jednak pro snížení činnosti dýchacího ústrojí (vzniká na něj tlak). Přechod ze suchého na zelené krmení musí probíhat pozvolně. Nesmí se podávat krmivo příliš mladé nebo zapařené. 


Silážovaná krmiva

Siláž ze zavadlé píce
Energetická hodnota - SEk: velmi nízká 3,7 MJ/kg
Obsah bílkovin - NL: nízký 55 g/kg
Obsah vlákniny: střední – 12,8 % 
Obsah vápníku – Ca: nízký – 3 g/kg
Obsah využitelného fosforu - P: nízký – 0,8 g/kg

Koním se mohou v omezeném množství podávat kvalitní siláže nebo senáže. Nejvhodnější je kvalitní senáž ze zavadlé luční píce, siláž kukuřičná, případně silážované cukrovarské řízky. Na krmení siláží nebo senáží se musí koně postupně navykat. Nevhodné je zkrmování siláže intenzivně pracujícím koním, březím a kojícím klisnám, hříbatům a mladým koním.


Okopaniny

Mrkev krmná
Energetická hodnota - SEk: velmi nízká – 1,6 MJ/kg
Obsah bílkovin - NL: velmi nízký - 12 g/kg
Obsah vlákniny: nízký – 1,2 % 
Obsah vápníku – Ca: velmi nízký – 0,6 g/kg
Obsah využitelného fosforu - P: velmi nízký – 0,2 g/kg
Karoteny: 45 400 mg/kg


Řepa krmná bulvy
Energetická hodnota - SEk: velmi nízká – 1,6 MJ/kg
Obsah bílkovin - NL: velmi nízký – 12 g/kg
Obsah vlákniny: velmi nízký – 0,9 % 
Obsah vápníku – Ca: velmi nízký – 0,3 g/kg
Obsah využitelného fosforu - P: velmi nízký – 0,2 g/kg


Krmné okopaniny mají v přiměřeném množství dietetické účinky. Obsahují poměrně vysoký obsah vitamínů, především karotenů a vitamínu A. Dobré je i zastoupení vitamínů skupiny B. Krmná mrkev je vhodná pro všechny kategorie koní, řepa se spíše zkrmuje tažným koním. Krmné okopaniny je možné zkrmovat v množství až do 10 kg. Při nadměrném zkrmování však příliš zatěžují zažívací ústrojí koně. Zkrmování většího množství krmné řepy zvyšuje pocení a není proto vhodné pro koně ve sportovní zátěži. 

Copyright 2016 - 2018 © HIPORELAX